آتی نگرمهر ، هیچگونه شعبه و نمایندگی مجاز برگزاری دوره آموزشی و یا فروش زالو در سطح ایران و خارج از کشور ندارد و هر گونه سوء استفاده از نام و آرم این شرکت پیگرد قانونی دارد.

جهت حصول اطمینان هر گونه عقد قرارداد با شماره 02166967620 تماس حاصل فرمایید. با تشکر

سيستم كنترل و مونيتورينگ

 

سيستم كنترل و مونيتورينگ 

 

 سيستم كنترل و مونيتورينگ 
 

 

  NiPe  يك سيستم كنترل و مونيتوريگ بيسيم يا با سيم است كه جهت استفاده در محيطهاي صنعتي، كشاورزي و خانگي طراحي و توليد شده است. هدف از طراحي اين سيستم، بكارگيري يكپارچه‌ي روشها وتكنيكهاي جديد جهت دستيابي به يك سيستم كنترل و مونيتورينگ با قابليتهاي زير است:

1-    دقت و سرعت بالا در جمع آوري اطلاعات و اعمال كنترل‌هاي مربوطه

  1. NiPeRF قدرتمند د‌ر باند ISI و با نرخ انتقال اطلاعات بالا (112kbps) مي‌باشد. شبكه RF مذكور علاوه بر ارسال و دريافت اطلاعات با سرعت بالا، به علت استفاده از پروتكل‌هاي كاهش، تشخيص و تصحيح خطا همچون parity bit ، checksum و hammingpacketهاي ارسالي نرخ خطا در اين شبكه برابر صفر مي باشد.

2-    امنيت بالا در مباحث كنترل و مونيتورينگ

تشخيص وجود نقص در عملكرد device ها و همچنين نقص در سيستمRF از ديگر قابليتهاي اين دستگاه مي باشد. در صورت خرابي هر يك ازdevice‌ها هشدار لازم صورت پذيرفته تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

3-    حداقل محدوديت در تعداد device هاي قابل استفاده و برد شبكه RF

هر سرور NiPe امكان برقراري ارتباط با 128 device مختلف را دارا مي‌باشد. اين رقم بنا به كاربرد قابل افزايش مي‌باشد. ارتباط بين سرور و device هاي مذكور به صورت RF است. سرور در هر 5 ثانيه تمامي اين 128 device  را جاروب كرده و با آن‌ها به مبادله اطلاعات مورد نياز مي‌پردازد.

علاوه بر اين در شبكه RF مورد استفاده، از يك تكنيك ابداعي تحت عنوان "سيستم رابط‌هاي مياني" ياIIS[1]  استفاده شده است كه امكان افزايش برد RF را تا 3 برابر برد ماژولهاي مورد استفاده، فراهم مي‍‌كند. در اين سيستم هرdevice  مي‌تواند نقش يك  Repeater را نيز بر عهده گرفته و به تبادل اطلاعات بپردازد. نحوه ارتباط بين deviceها و سرور توسط كاربر تعيين مي‌شود. (شكل 1)

 

  

حدقل محدوديت در تنوع device هاي قابل استفاده

با تو جه به ارتباط  RF‌بين سرور و deviceها محدوديتي درنوع device وجود ندارد. در يك تقسيم‌بندي كليdevice ها را مي‌توان به چهار دسته سنسورها، دتكتورها، عملگرها[2]  و رابط‌ها[3] تقسيم كرد. در حال حاضر انواع مختلفي از سنسورها، دتكتورها و عملگرها  بنا به كاربرد، طراحي شده و در بخش‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از اين ميان مي‌توان به سنسورهاي گاز (گازهاي متان، آمونياك، H2s، اكسيژن)، دتكتور دود، سنسورهاي PIR، دتكتورهاي امنيتي، سنسور اندازه‌گيري كلر مانده در آب، دتكتور گاز كلر، دتكتور برق تكفاز و سه‌فاز، اندازه‌گير ولتاژ و جريان برق سه فاز و تكفاز، اندازه‌گيري ضريب توان، سنسورهاي فشار سيلندر ، فلومتر، سنسورهاي دما و رطوبت، عملگرهاي راه‌انداز موتورهاي تكفاز، موتورDC ،stepper motor و موتورهاي brushless، عملگرهاي الكترومغناطيسي، رابطRS485، رابط 4‑20 mA ، رابط CAN و ... اشاره كرد.

 

4-    قابليت نصب و راه اندازي آسان

نصب و راه اندازيNiPe  نسبت به ساير سيستمهاي مونيتورينگ كه از ارتباط بيسيم اسفاده نمي‌كنند، به مراتب ساده‌تر مي‌باشد. علاوه بر اين وجود گزينه‌هاي مختلف در ثبت deviceها همچون حذف، تغيير و جايگزيني،  و رابط گرافيكي گوياي سيستم بر سادگي نصب و راه اندازي اين سيستم افزوده و موجب مي‌شود تا اين فرايند در كمترين زمان ممكن صورت گيرد. ذخيره‌سازي و مشاهده نقشه كلي ارتباط بين device ‌ها و واسط‌هاي مياني (RF MAP) نيز در بهينه‌سازي عملكرد و رفع سريع خطاهاي احتمالي  بسيار مؤثر و سودمند مي‌باشد.

5-    رابط گرافيكي قدرتمند جهت سهولت استفاده از سيستم

ارتباط بين كاربر و دستگاه از طريق يكTouch LCD  صورت مي‌گيرد. LCD‌ مورد استفاده يك LCD گرافيكي، داراي ابعاد 128x240  پيكسل مي‌باشد. اين نمايشگر نسبتا بزرگ به همراه صفحه لمسي مربوطه ارتباطي آسان را براي كاربر فراهم كرده وباعث مي‌شود تا دسترسي به منوهاي مختلف و انجام عمليات مورد نظر به سرعت انجام گيرد.

 

 

شكل 2-  نمايي از چند منو  از رابط گرافيكي سيستم

علاوه بر اين موارد، طراحي گرافيكي و زيباي منوها و بخش‌هاي مختلف سيستم بر سادگي و جذابيت كار با دستگاه افزوده است. هدف ما در طراحي رابط گرافيكي دستگاه، دسترسي ساده به بخشهاي مختلف به همراه نمايش بيشترين حجم اطلاعات ممكن بوده است. در شكل 2 بخشهايي از رابط گرافيكي دستگاه به نمايش گذاشته شده است.

 

6-     قابليت ذخيره سازي اطلاعات

NiPe از يك كارت حافظه جهت ذخيره سازي اطلاعات استفاده مي‌كند. كارت حافظه مي‌تواند از نوع MMC، SD و يا MicroSD باشد. با توجه به پشتيباني دستگاه از  سيستم FAT16 اطلاعات ذخيره شده به راحتي با استفاده از كامپيوتر و حتي بدون استفاده از نرم افزار قابل مشاهده است. امكان ذخيره سازي اطلاعات در انواع فرمت‌هاي فايلي مختلف همچون  MS Excel، MS Access و ... وجود دارد. دستگاه مقادير دريافتي از سنسورها و دتكتورها را در دوره‌هاي قابل برنامه ريزي (از 30 ثانيه تا 1 روز) ذخيره مي‌نمايد. علاوه بر اين گزارشات مربوط به خطاهاي پيش آمده در سيستم، هشدارهاي ارسالي، نقشه RF، عملكرد عملگرها و ... در اين حافظه ذخيره مي‌شوند. موارد مربوط به دوره‌هاي ذخيره‌سازي، دوره زماني ايجاد فايل و دايركتوري ، تماماً از طريق دستگاه قابل تنظيم مي‌باشد. اين شيوه ذخيره‌سازي مدون، باعث سهولت دسترسي به اطلاعات ذخيره شده در حافظه مي‌گردد.

 

7-    قابليت ارتباط با PC

تمامي اطلاعات ذخيره شده‌ درفلش به صورت بلادرنگ از طريق يك رابطRS232 و يا   USB  (اختياري) به كامپيوتر انتقال پيدا مي‌كند. امكان ترسيم نمودارها، ذخيره سازي در كامپيوتر، تهيه جداول و تبديل فرمت‌ها توسط نرم‌افزار كامپيوتري مربوطه وجود دارد.

 

8-    سيستم هشداردهي مبتني بر SMS و برقراري تماس تلفني

در اين دستگاه علاوه بر روشهاي مرسوم آلارمينگ، از ارسال SMS  و برقراري تماس تلفني نيز استفاده شده است. در اين سيستم تعداد 15 شماره تلفن با قابليت تعريف نوع هشدار (SMS، RING و VOICE ) و حوزه حساسيت (امنيتي، خطاي سنسورها و ...) در نظر گرفته شده است. متن SMS و محتواي پيام صوتي بنا به كاربرد تعريف مي‌شود. جهت حصول اطمينان از دريافت SMS، گزارش delivery بررسي شده و نتايج در گزارشات مربوط به هشدارهاي ارسالي نمايش داده شده و ذخيره مي‌شود. نتيجه برقراري تماس و پخش پيام صوتي نيز در گزارشات مربوطه اعمال مي‌شود. تكرار ارسالSMS  در صورت عدم ارسال و يا عدم تحويل بر حسب يك سازوكار مطمئن صورت مي‌گيرد. اين شرايط در مورد تماس تلفني و پخش پيغام صوتي نيز صادق است. سازوكار مذكور مي‌بايست علاوه بر حصول اطمينان از تحويل هشدارها، زمان‌بندي ارسال و اعلام هشدارها و ترافيك خروجي را نيز مد نظر قرار دهد تا اختلالي در عملكرد سيستم به‌ وجود نيايد.

  1. NiPeSMS در مواقع اضطراري، قابليت ارسال SMS با متن قابل تعريف در زمانهاي از پيش تعيين شده (Reminder) را نيز دارا مي‌باشد. يكپارچگي اين قابليت در موارد صنعتي همچون تعويض قطعات استهلاكي ، بازديدهاي زمان‌بندي شده و ... بسيار سودمند و حائز اهميت است. 

9-        عملكرد مطمئن در تمامي شرايط

جهت حصول اطمينان از عملكرد صحيح سيستم در شرايط مختلف عملياتي، موارد متنوعي در نظر گرفته شده است كه در ذيل به چند مورد اشاره مي شود.

سيستم در صورت قطع برق، با توجه به اهميت دستگاه و بنا بر ظرفيت باطري مورد استفاده تا چند ساعت تمامي عملكردهاي ممكن از جمله شبكه RF‌، سيستم هشداردهي   و ‌‌.. را اجرا مي‌كند. براي اين منظور از يك منبع تغذيه‌ي پيشرفته در سرور و device‌ها استفاده شده است كه ولتاژها و جريان‌هاي مورد نياز سيستم را (تا 12 ولت ( از باطري‌هاي كم حجم 6/3 ولتي تامين مي‌كند. علاوه بر اين، در اين منابع تغذيه، تمامي موارد حفاظتي در ورودي برق شهر در نظر گرفته شده تا در مقابل نوسانات برق ورودي، كمترين آسيب‌پذيري ممكن را داشته باشد.

با توجه به اهميت هشداردهي در اين سيستم و احتمال بروز اختلال در مراكز ارسال SMS‌ (Message Center) ، استفاده از چند Message Centerپيش‌بيني شده است. در صورت تشخيص اختلال در هر يك از مراكز، سيستم به صورت خودكار از ساير مراكز ارسال SMS استفاده مي‌كند.

از ديگر موارد امنيتي پيش‌بيني شده، مي‌توان به تعيين وضعيت شبكه GSMاشاره كرد. در صورت قطع و وصل شبكه، سيستم به صورت خودكار وضعيت را تشخيص داده و بدون نياز به دخالت كاربر، شبكه را شناسايي مي‌كند. خارج كردن سيم كارت و اتصال مجدد آن نيز توسط سيستم قابل تشخيص مي‌باشد. تمامي اين موارد در گزارشات سيستم ثبت مي‌گردند. علاوه بر اين تمامي عمليات مربوط به Pin Code در سيم كارتهاي مختلف، به صورت كامل در اين سيستم پياده سازي شده است.

 

10- نرم افزار

نرم اافزار اين محصول با قابليتهاي مختلف قابل خصوصي سازي است

 

 

 نسخه هاي نرم افزار

1-    نسخه مادر :جهت مراكز اصلي ، جمع آوري و بازكردن كدهاي دريافتي

مانند نرم افزار نصب شده در توانير جهت دريافت كدهاي دستگاهها NiPe از مراكز ديسپاچينگ پست 

2-    نسخه web base : امكان مانيتور كليه سنسورها و عملگرها بر روي نرم افزار تحت وب و مشاهده اطلاعات بر روي اينترنت در صورت دلخواه

3-    نسخه ويندوزي : جهت مانيتورينگ بر روي ويندوز

 

 برخی آلارمها

تغییرات دما - تغییرات فشار آب ، هوا - تغییرات گازهای موجود در هوا - قطعی برق - 2 فاز شدن - عمل نکردن برق اضطراری - بازشدن درب و ...

قابل استفاده در کلیه کارخانه ها ، صنایع پتروشیمی ، نفت و اتاق سرور ، مراکز UPS ، کنترل و مانیتورینگ و اتوماسیون مرغداری ها ، دامداریها ، گلخانه ها ، مراکز پست برق ، مراکز CNG و...
تغییرات دلخواه با توجه به نیاز شما

 

جمع آوري اطلاعات از كليه مراكز با توجه به تكنولوژي SMS, GPRSبر  روي  اداره مركز  و كنترل و مانيتور داده ها

قابل نصب بر روي كليه اتاق سرورها و UPS ها و مانيتور كل سنسورهاي دما، رطوبت، دود ، تشخيص حركت ، باز شدن درب ،  مسير برق و ...

مانيتورينگ كليه داده هاي سالن ها ( دما ، رطوبت، ميزان آمونياك ، قطعي برق ، عمل كرد ژنراتور و ...) –  اتوماسيون روشن نمودن هيتر ، رطوبت زن ، فن ها

 

قابل نصب بر روي پست هاي برق – ديسپاچينگها[1] Intermediate Interface System

[2] Actuators

 

[3] Interfaces

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی آتی نگر مهر می باشد .